Laste areng

Lapse arengu analüüsimise ja hindamise põhimõtted

• Lapse arengu analüüsimine ja hindamine on oluline lapse eripära mõistmiseks, erivajaduste väljaselgitamiseks, arengu toetamiseks ja õppe-ja kasvatustegevuse kavandamiseks koostöös lapsevanemaga.
  • Lapse arengu hindamine on osa igapäevasest õppe- ja kasvatusprotsessist.

• Lapse arengu hindamise aluseks on eeldatavad üldoskused ning õppe- ja kasvatustegevuse valdkondade tulemused .

• Lapse arengut hinnatakse lapsest lähtuvalt, väärtustades saavutatut ning tunnustades lapse toimetulekut, arenemist, positiivseid hoiakuid ja huvi.

• Rühmaõpetaja tutvustab lapsevanemale lapse arengu hindamise põhimõtteid ja korraldust.

• Üks kord õppeaastas viivad rühmaõpetajad lapse arengu hindamiseks ja toetamiseks lapsevanemaga läbi arenguvestluse.

• Lapse arengu hindamise ja arenguvestluse tulemus dokumenteeritakse.

Lapse arengu analüüsimise meetodid:

• laste käelised tööd,

• laste igapäevase suhtlemise ja toimingute jälgimine,

• laste jälgimine vabamängus,

• laste jälgimine õpetaja poolt kavandatud õppetegevustes,

• intervjuud ja vestlused lastega üksikult.

Lapse arengu hindamise korraldus, arenguvestluse läbiviimine:

• Õpetaja tutvustab õppeaasta alguses laste arengu hindamise põhimõtteid rühma lastevanemate koosolekul.

• Veebruaris täidavad rühmaõpetajad ja liikumise- ning muusikaõpetajad laste arengutabelid.

• Lapsevanem registreerib end märtsis-aprillis toimuvale arenguvestlusele.

• Lastevanematele antakse enne arenguvestluse toimumist koju ettevalmistavad küsimused, et saada nende seisukohad ja ootused lapse arengu suhtes.

• Arenguvestlusel annavad rühmaõpetajad (lähtuvalt täidetud arenguringidest) tagasisidet lapse arengust ja õppimise tulemustest.

• Arenguvestluse lõpus vormistatakse arenguvestlust kokkuvõttev dokument.
  • KVK – Koolivalmiduskaart. Lasteasutuse õppekava läbinule annab lasteasutus välja koolivalmiduskaardi, milles on kirjeldatud lapse arengu tulemused. Vanem esitab koolivalmiduskaardi kooli, kus laps asub täitma koolikohustust.

Lisainfo: Lasteaia Aljonuska Õppekava. 4. Lapse arengu analüüsimise ja hindamise põhimõtted, sealhulgas korraldus